Kontakt:

Akustyka zostaje wydzielona, jako osobna marka Baukustik

Od tego momentu, w zakresie akustyki i wibroizolacji, prosimy o kontakt pod adres p.franiek@baukustik.com (tel. 732 922 622)

Getzner

Współczesny świat zwraca coraz większą uwagę na działania prewencyjne i profilaktyczne w zakresie ograniczenia hałasu i wibracji. Negatywnym skutkom zapobiega się stosując odpowiednie materiały tłumiące. Efektywna wibroizolacja sprzyja ochronie zdrowia i mienia - człowiek narażony jest bowiem na tzw. zespół wibracyjny, a maszyny czy budynki mogą zostać poważnie uszkodzone. Źródłem drgań i hałasu w mieście są m.in. samochody, tramwaje oraz pociągi. Z kolei w budynku hałas generowany jest przez mieszkańców lub używane przez nich urządzenia. By można było w nim komfortowo mieszkać czy pracować, budynek powinien być izolowany od bodźców zewnętrznych oraz wytłumiony wewnątrz. Maszyny emitujące drgania czy hałas powinny być odizolowane od otoczenia, tak by drgania nie przenosiły się dalej. Należy też zadbać o maksymalne tłumienie generowanego przez nie hałasu.

Wibroizolacja proponowana przez firmę Getzner Werkstoffe jest bardzo skuteczna. Getzner Werkstoffe to lider w zakresie innowacyjnych rozwiązań przeciwwibracyjnych. Zastosowane przez firmę technicznie zaawansowane poliuretany w znacznym stopniu tłumią drgania i hałas.

Wibroizolacja Getzner Werksoffe®

Skuteczną redukcję drgań i hałasu zapewniają zaawansowane technologicznie materiały Getzner Werkstoffe. Należą do nich przede wszystkim maty wibroizolacyjne oraz wibroizolatory sprężynowe.

Maty wibroizolacyjne Getzner®

Maty wibroizolacyjne wykonane są z innowacyjnych poliuretanów. Tworzywa te mają niezwykłe właściwości. Skutecznie odseparowują budynek od źródeł niepożądanych drgań i hałasu. Należą do nich opatentowane przez firmę Sylomer®, Sylodyn® oraz HRB_HS Sylodyn® przeznaczony do dużych obciążeń. To materiały bardzo elastyczne, sprężyste, amortyzujące i skutecznie tłumiące hałasy. Elastomery Sylomer® i Sylodyn® są uniwersalne. Sprawdzają się w każdych okolicznościach - nawet w skrajnych warunkach.

Maty firmy Getzner® skutecznie tłumią drgania pionowe i poziome. Charakteryzuje je wysoka odporność na obciążenia i wgniecenia. Materiały nie wchodzą w reakcję ze związkami chemicznymi. Nie przewodzą prądu elektrycznego. Są odporne na pleśnienie. Ich żywotność sięga nawet 50 lat.

Rozwiązania te są stosowane między innymi w następujących celach:

  • posadowienie budynków (łożyskowanie pasowe lub pod całą powierzchnią),
  • izolowanie ścian zewnętrznych kondygnacji podziemnych,
  • łożyskowanie ścian i stropów,
  • izolowanie schodów,
  • izolacja drgań wytwarzanych przez maszyny,
  • wytłumienie posadzek w supermarketach, studiach fitness.

Wibroizolacja budynków

Wibroizolacja budynków powinna być uwzględniona już na etapie projektu. Getzner® oferuje w tym zakresie kompleksową usługę doradztwa. Od studium wykonalności i dobór materiałów, przez rozwiązania konstrukcyjne oraz doradztwo w zakresie montażu. Profesjonalne ekspertyzy przeprowadzone na etapie projektu pozwalają na optymalne zastosowanie materiałów wibroizolacyjnych. Warto skorzystać z wiedzy i infrastruktury badawczej firmy Getzner® przy tworzeniu koncepcji izolacji drgań i wyboru odpowiednich materiałów.

Wibroizolacja schodów i podestów

Hałasy dobiegające z klatki schodowej są bardzo uciążliwe. Ochrona mieszkańców polega głównie na ograniczeniu przenoszenia hałasu. Najnowszym produktem jest izolacja SB 10. Mata złożona z dwóch różnych materiałów działa fenomenalnie. SB 10 zwiększa izolacyjność o 31 dB. Montaż jest prosty i nieskomplikowany. Matę podkleja się do biegów schodowych.

Wibroizolatory sprężynowe

Urządzenia generujące hałas i drgania niskiej częstotliwości jak agregaty, wentylatory czy pompy powinny być posadowione tak, by maksymalnie ograniczyć przenoszenie wibracji. Bardzo skuteczne są tu wibroizolatory sprężynowe. Wibroizolatory ze sprężyną stalową z serii Isotop® mają trwałą i zwartą budowę. W ofercie są izolatory przeznaczone do różnych obciążeń. Wibroizolatory Isotop® wyposażone są dodatkowo w przekładki tłumiące z Sylomeru® i Sylodynu®. Przy dużych obciążeniach stosowany jest Sylomer®HD.

Tabela zastosowań materiałów Getzner

DZIEDZINA
SYLOMER
SYLODYN
SYLODAMP
MATERIAŁY SPECJALNE
połączenie wartości amortyzujących (sprężystych) i tłumiących,elastyczny i wszechstronny materiał poliuretanowy, mieszana struktura komórek -zamkniete i otwarte, długowieczność
wysoka sprężystość,ultraelastyczna struktura poliuretanu, niskie odkształcenie resztkowe, duża zdolność powrotu do kształtu pierwotnego, duży procent komórek zamkniętych, minimalne wchłanianie wody
wiskoelastyczna struktura poliuretanu, mieszana struktura komórek, wysokie tłumienie wewnętrzne, absorpcja gwałtownych obciążeń.
np. trudnopalny Sylomer FR
Łożyskowanie (posadowienie) budynków
SR55, SR110, SR220 itd
NB, NC, ND ,NF
Głównie w przemyśle
-
Izolowanie ścian zewn. kondygnacji podziemnych
SR18, SR28, SR42, SR55 itd.
NB
Głównie w przemyśle
-
Łożyskowanie ścian, stropów budownictwo drewniane
-
NB, NC, ND
Głównie w przemyśle
-
Łożyskowanie podestów i biegów schodowych
SR220, SR450
ND
Głównie w przemyśle
-
Izolowanie fundamentów maszyn
SR18, SR28, SR42, SR55
NB, NC
Głównie w przemyśle
FR 328, FR343, FR355
Izolowanie posadzek od dźwięków uderzeniowych
Construction Mat
NB ( Podłogi podniesione)
Głównie w przemyśle
-
Amortyzowanie lądowisk dla śmigłowców
-
NB, NC
Głównie w przemyśle
-
Studia nagrań, konstrukcje Box in Box
SR 28
-
Głównie w przemyśle
-
Łożyskowanie podpór, obciażeń skupionych
SR850, SR1200, HRB 300, HRB 600
-
Głównie w przemyśle
-
Studia Fitness
SR18, SR28, Construction Mat
-
Głównie w przemyśle
-
Miejsca mocno obciążone, narażone na wodę,
-
NB ,NC, ND, NE
Głównie w przemyśle
-