Osoba kontaktowa:

mgr inż. akustyk Piotr Franiek
tel. 732 922 622
p.franiek@asonapolska.pl

Wibroizolacja Getzner – stosowana z myślą o wytłumieniu drgań

Oferujemy maty wibroizolacyjne przeznaczone do stosowania w miejscach, w których często generowane są bardzo silne drgania. Nasze produkty nadają się do izolowania wibracji powstających na skutek działania maszyn. Powstrzymują też drgania oddziałujące na budynki, fundamenty i posadzki. Maty wibroizolacyjne Getzner skutecznie tłumią pionowe i poziome drgania. Dobrze radzą sobie z minimalizowaniem hałasu i wibracji powstających w wyniku zwykłego użytkowania budynku, na przykład słuchania muzyki, chodzenia po schodach. Produkty Getzner umożliwiają spokojny sen i wypoczynek, co przekłada się na zmniejszenie stresu.

Mogą być stosowane:

 • w budownictwie (jako izolacja fundamentów, ścian i stropów),
 • jako izolacja drgań wygenerowanych przez maszyny,
 • jako wytłumienie posadzek (na przykład w supermarketach, studiach fitness).

Wibroizolacja Getzner – parametry użytkowe

Materiał poliuretanowy o właściwościach tłumiących drgania jest gwarancją skutecznej amortyzacji. Produkujemy elastomer o różnych gęstościach, w zależności od potrzeb klienta. Maty Getzner wykazują wysoką odporność na obciążenia i wygniecenia. Dodatkowo wibroizolacja nie reaguje ze związkami chemicznymi używanymi w budownictwie. Maty nie przewodzą prądu elektrycznego i nie pylą. Żywotność naszych produktów to nawet 50 lat. Ponadto są odporne na pleśnienie.

Przy rozwiązywaniu problemów z hałasem przenoszonym drogą materiałową opieramy się na sprawdzonych rozwiązaniach najwyższej jakości produkowanych przez firmę Getzner®. W niezliczonych produktach i elementach konstrukcyjnych materiały o właściwościach izolujących bądź tłumiących drgania zapewniają lepsze działanie i większy komfort. Elastyczne okładziny czy powłoki, tłumiki i inne indywidualnie zaprojektowane komponenty podwyższają jakość i żywotność kompleksowych elementów przemysłowych. W inżynierii budowlanej możemy wyróżnić trzy główne aspekty izolacji od wibracji, mianowicie:

 • wibroizolacja budowli
 • wibroizolacja elementów
 • wibroizolacja maszyn i urządzeń

Izolacja budowli

Wibroizolacja budowli polega na oddzieleniu budynków od niepożądanych dźwięków materiałowych. W związku z postępującą urbanizacją, coraz więcej budynków powstaje na działkach narażonych na drgania. Ich źródłem są często pobliskie tory kolejowe, ulice lub sąsiadujące obiekty przemysłowe. Bez podjęcia odpowiednich działań, te budynki nie są w żaden sposób chronione przed drganiami z bezpośredniego otoczenia: Wewnątrz budynku powstają niepożądane, a częściowo także niedopuszczalnie silne wstrząsy. Wzrasta wtórne ciśnienie akustyczne w powietrzu, ponieważ drgania wzbudzają takie elementy jak stropy czy ściany. Te zewnętrzne czynniki wpływają negatywnie na jakość życia i pracy w budynku.

Izolacja schodów i podestów

Wibracje elementów budowlanych to kolejny problem, z którym mierzy się aktualnie wiele firm deweloperskich i inwestorów. W budynku toczy się bardzo zróżnicowane życie. Oprócz odpoczynku i pracy, życie oznacza także ruch, który w budynkach często może być przyczyną problemów. Doskonałym przykładem jest ruch pieszy, podczas którego generowany jest hałas, który może być przenoszony jako dźwięk materiałowy do sąsiednich pomieszczeń. Wyjątkowo częstym, choć jednocześnie łatwym do uniknięcia, zakłóceniem są „hałasy” dobiegające z klatki schodowej. Dźwięk jest przenoszony przez przylegające ściany i stropy. Aby ochronić mieszkańców przed zbędnym hałasem, należy albo zredukować poziom zakłóceń, albo ograniczyć ich przenoszenie. Pod względem technicznym sensowne jest przy tym ograniczenie przenoszenia przez elastyczne odizolowanie biegów schodowych i ich podestów. Najnowszym produktem rozwiązującym te problemy jest izolacja SB 10 firmy Getzner. Jest to mata izolacyjna złożona z dwóch rodzajów materiałów, odpowiednio docięta i przygotowana do podklejenia pod biegi schodowe. Dzięki takiej warstwie uzyskujemy zwiększenie izolacyjności od dźwięków uderzeniowych o 31dB. Dodając do tego bardzo prosty montaż uzyskujemy idealne rozwiązanie problemów przenoszenia kroków, uderzeń, wibracji z klatek schodowych na otaczające powierzchnie mieszkaniowe lub biurowe

Izolacja maszyn i urządzeń

Oprócz hałasu zewnętrznego i hałasu wywołanego bytem ludzi, mamy często także do czynienia z hałasem wytwarzanym przez różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Nowoczesne budynki w swojej strukturze i wyposażeniu są coraz bardziej zintegrowane pod tym kątem. Również budownictwo lekkie - przede wszystkim konstrukcje betonowo-stalowe z wielkopołaciowymi, szklanymi elewacjami są bardziej czułe na drgania. Potęgują one i przekazują dalej dźwięki materiałowe generowane przez zainstalowane w nich urządzenia. Jeśli urządzenia te są w ruchu, przenoszą drgania dalej, gdzie poprzez ciała stałe, takie jak grunt i ściany są jako dźwięki materiałowe przekazywane na inne części budynku. Ludzie odczuwają je jako wibracje lub hałas. Zwłaszcza w miejscach, gdzie wiele osób spotyka się razem, drgania wpływają negatywnie na jakość pracy i życia. Zasięgnięcie porady specjalistów od wibroizolacji w fazie projektowania, pomaga ograniczyć koszty: odpada większość dodatkowych nakładów związanych z doposażeniem stanu istniejacego. Wynikiem tego są większy spokój , funkcjonalność i lepsze samopoczucie

Główne produkty

Sylomer ®, Sylodyn ®, Sylodamp ®

Wibroizolacja, izolowanie od drgań, tłumienie drgań, wytłumianie drgań, ochrona przed drganiami, wibroakustyka, izolacja fundamentów maszyn, podkładki antywibracyjne, elastomery, maty antywibracyjne, maty ochronne, pasy antywibracyjne, izolacja biegów schodowych, ochrona budynków od drgań, ochrona budowli, zabezpieczenie budowli przed drganiami, zabezpieczenie budynków,izolowanie lądowisk.


Acoustic Floor Mats (maty AFM)

Izolacja dźwiękowa podłóg, izolacja od dźwięków uderzeniowych, izolacja posadzek, wyciszanie podłóg, wyciszanie posadzek, wytłumianie podłóg, wytłumianie posadzek, tłumienie dźwięków uderzeniowych.


Acoustic Floor Blocks (bloczki AFB)

Izolacja od drgań i dźwięków uderzeniowych podłóg. Stosowane najczęściej na przestrzeniach fitness. Rozwiązanie punktowe z wypełnieniem/bez wypełnienia między bloczkami. Pod wszelkiego rodzaju podłogi posiadające rozwiązanie szalunkowe (rozkładające obciążenie równomiernie na bloczki).


Podkłady SB10

Podkłady pod podesty i biegi schodowe. Stosowane głównie w budownictwie mieszkaniowym na klatkach schodowych.

Wibroizolacje Getzner - wybrana lista referencjna

Wibroizolacje Getzner:

 1. Podesty izolacyjne w Gdański Business Center w Warszawie
 2. Podkłady izolacyjne pod posadzki w Galerii Północnej w Warszawie
 3. Fitness CityFit w Wałbrzychu
 4. Fitness CityFit w Warszawie
 5. Izolacje maszyn w fabryce IKEA w Wielbarku
 6. Wibroizolacja nastawni kolejowej w Białej Rawskiej
 7. Wibroizolacja nastawni kolejowej w Pilichowicach

Tabela zastosowań materiałów Getzner

DZIEDZINA
SYLOMER
SYLODYN
SYLODAMP
MATERIAŁY SPECJALNE
połączenie wartości amortyzujących (sprężystych) i tłumiących,elastyczny i wszechstronny materiał poliuretanowy, mieszana struktura komórek -zamkniete i otwarte, długowieczność
wysoka sprężystość,ultraelastyczna struktura poliuretanu, niskie odkształcenie resztkowe, duża zdolność powrotu do kształtu pierwotnego, duży procent komórek zamkniętych, minimalne wchłanianie wody
wiskoelastyczna struktura poliuretanu, mieszana struktura komórek, wysokie tłumienie wewnętrzne, absorpcja gwałtownych obciążeń.
np. trudnopalny Sylomer FR
Łożyskowanie (posadowienie) budynków
SR55, SR110, SR220 itd
NB, NC, ND ,NF
Głównie w przemyśle
-
Izolowanie ścian zewn. kondygnacji podziemnych
SR18, SR28, SR42, SR55 itd.
NB
Głównie w przemyśle
-
Łożyskowanie ścian, stropów budownictwo drewniane
-
NB, NC, ND
Głównie w przemyśle
-
Łożyskowanie podestów i biegów schodowych
SR220, SR450
ND
Głównie w przemyśle
-
Izolowanie fundamentów maszyn
SR18, SR28, SR42, SR55
NB, NC
Głównie w przemyśle
FR 328, FR343, FR355
Izolowanie posadzek od dźwięków uderzeniowych
Construction Mat
NB ( Podłogi podniesione)
Głównie w przemyśle
-
Amortyzowanie lądowisk dla śmigłowców
-
NB, NC
Głównie w przemyśle
-
Studia nagrań, konstrukcje Box in Box
SR 28
-
Głównie w przemyśle
-
Łożyskowanie podpór, obciażeń skupionych
SR850, SR1200, HRB 300, HRB 600
-
Głównie w przemyśle
-
Studia Fitness
SR18, SR28, Construction Mat
-
Głównie w przemyśle
-
Miejsca mocno obciążone, narażone na wodę,
-
NB ,NC, ND, NE
Głównie w przemyśle
-