W zakresie tynków akustycznych jesteśmy wykonawcą i przedstawicielem w Polsce tynków Sonaspray®.

Tynki te mają za zadanie eliminacje hałasu w pomieszczeniach użyteczności publicznej, np. hale sportowe, a parkingi, biura itp. Doskonale sprawdzają się w dużych przestrzeniach (hale sportowe, baseny), jak i mniejszych typu sale szkolne, korytarze, audytoria czy sale konferencyjne.

Tynki akustyczne Sonaspray występują w trzech rodzajach:

  • Sonaspray K-13 Standard
  • Sonaspray K-13 Special
  • Sonaspray FC

Czym jest tynk Sonaspray?

Tynk Sonaspray to tynk celulozowy, wykonywany metodą natryskową. Materiał składa się z mieszaniny drobno mielonej celulozy, kleju i wody, która przypomina strukturę "baranka" i pochłania dźwięk w zakresie średnich i wysokich częstotliwości.

Różnice

Tynki K-13 Standard, K-13 Special i FC różnią się ziarnistością, a tym samym wpływem na padający na nie dźwięk. Tynk K-13 Standard jest tynkiem o dużym współczynniku pochłaniania dźwięku. Jest to spowodowane dużą ziarnistością materiału i automatycznie większą jego porowatością. Sonaspray FC jest z kolei bardzo drobnym "barankiem", przez co pochłanianie dźwięku w jego wykonaniu jest mniejsze, tynk jest bardziej zbity, ale jest też bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i mniej agresywny wizualnie. K-13 Special jest rozwiązaniem pośrednim.

Stosowanie

Tynk Sonaspray stosuje się w pomieszczeniach wymagających zmniejszenia czasu pogłosu i zwiększenia zrozumiałości mowy/muzyki. Natrysk można wykonać na różnych powierzchniach, takich, jak płyty gipsowo-kartonowe, beton, blacha trapezowa itp. Standardowymi miejscami pod wykonanie tynku są stropy i sufity. Jest możliwość wykonania tynku na ścianach, słupach (powierzchniach pionowych), lecz należy mieć na uwadze fakt, iż te powierzchnie powinny mieć ograniczony dostęp dla osób użytkujących, ze względu na możliwości uszkodzenia mechanicznego tynku. Uszkodzenia takie nie wchodzą w zakres gwarancji.

Warunki wykonania

Aby wykonać natrysk tynku akustycznego Sonaspray, pracownicy muszą mieć zwobodny dostęp do wody bieżącej oraz powierzchni będącej celem natrysku. Przy sufitach na wysokości powyżej 3m, potrzebne jest rusztowanie lub zwyżka umożliwiająca dojście. W związku z użyciem wody sugeruje się nie wykonywanie natrysku w temperaturach poniżej 0 st. Celcjusza. Na ścianach wykonujemy go od wysokości 2m wzwyż, aby ograniczyć możliwość fizycznego uszkadzania i celowego odrywania fragmentów tynku.

Wybrana lista referencyjna:

TYNK AKUSTYCZNY SONASPRAY LOKALIZACJA POWIERZCHNIA
American School of Warsaw Warszawa 2 900 m2
British School Warszawa 400 m2
CH Wileńska Warszawa 170 m2
Miejsku Ośrodek Sportu i Rekreacji Elbląg 2 600 m2
Dworzec Gdański Warszawa 1 200 m2
Hala sportowa Nowy Dwór Mazow. 1 600 m2
CH Galeria Słoneczna Radom 30 000 m2
Szpital im. Świętej Rodziny Warszawa 1 200 m2
Hala sportowa Strzegowo 1 500 m2
Planetarium NCK Warszawa 500 m2
Hala basenowa WTW Warszawa 160 m2